Z każdym rokiem na naszych drogach pojawia się coraz więcej aut elektrycznych. Jednym z producentów jest Mercedes-Benz, który od bardzo dawna cieszy się renomą na polskim rynku. Auta niemieckiego koncernu zasłynęły bardzo dużą solidnością wykonania oraz niezawodnością.
Mercedes a samochody elektryczne
Idąc z duchem technologii, Mercedes coraz chętniej w swojej ofercie zamieszcza auta elektryczne. Auta dostawcze takie jak: eVito, eSprinter, czy EQV są coraz chętniej wybierane przez klientów. To samo dotyczy aut osobowych, a takie modele jak: EQS, EQA, EQC są coraz częściej spotykane na naszych drogach. W przypadku tradycyjnych aut co jakiś czas obowiązkowym kierunkiem jest stacja benzynowa, na której musimy zatankować auto benzyną lub olejem napędowym. Jeśli chodzi o auta elektryczne, dostarczamy im energii w inny sposób. Musimy je naładować.
Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego na stacji?
Ładowarki do aut elektrycznych są coraz popularniejsze. Możemy je spotkać w kinach, galeriach handlowych oraz na niektórych stacjach benzynowych. Jednak ile czasu ładuje się elektryk? Mercedes pozwala naładować modele z serii EQA średnio w 30 minut. Średni czas obejmuje ładownie od 10 do 80% z wykorzystaniem szybkiego ładowania, czyli ładowania DC. Na stacjach mamy do czynienia z szybkimi ładowarkami.
Stacja DC pozwala naładować model EQC w ok. 40 minut, natomiast EQS (model osobowy) ładujemy w ciągu 6 minut na 100 km zasięgu.
Jak długo ładuje się samochód elektryczny dostawczy?
Bardzo podobnie czasy ładowania prezentują się w przypadku elektrycznych aut dostawczych koncernu Mercedes. Średnie ładowanie (czyli od 10 do 80%), modelu eVito wyniesie ok. 30 minut. Model eSprinter z wykorzystaniem stacji DC naładujemy w 20 minut, oczywiście mowa cały czas o ładowaniu średnim, czyli przedziale od 10 do 80%. Czas ładowania jest dłuższy w przypadku innego modelu vana od Mercedesa, czyli EQV i wynosi ok. 45 minut. Wszystkie dane są uśrednione, ponieważ bardzo duże znaczenie ma wybór ładowarki, z jakiej zamierzamy korzystać. Najrozsądniejszym wyborem, który oszczędzi nam czas, jest poszukanie szybkiej ładowarki DC na stronie Mercedesa. Modele eVito oraz eSprinter można ładować, dzięki systemowi CCS, prądem stałym oraz prądem zmiennym. Wallboxy lub stacje ładujące, mimo że dość popularne nie występują wszędzie, w takim przypadku auto możemy naładować prądem z domowej sieci elektrycznej.
Ładowanie samochodu elektrycznego warunkach domowych, czyli czy można ładować elektryka w domu?
Posiadając elektryczny model Mercedesa, nie jesteśmy zdani tylko na ładowania auta na mieście. Jak ładować samochód elektryczny w domu i czy jest to w ogóle możliwe? Mercedes-Benz Wallbox Home jest to, ładowarka do samochodu elektrycznego w domu, którą możemy umieścić w naszym garażu, a dzięki której ładowanie auta elektrycznego w domowym zaciszu jest jak najbardziej możliwe.
Jednak w tym przypadku, czas ładowania może być różny i zależy od paru czynników:
- jaka jest temperatura otoczenia i akumulatora,
- rodzaj ładowarki, jej moc i typ,
- rodzaj instalacji elektrycznej, jej wydajność oraz efektywność,
- pojemność i moc baterii,
- model naszego elektrycznego Mercedesa to od niego zależy prędkość ładowania.
Tego typu rozwiązanie (domowa stacja ładowania), jest na rynku od niedawna. Obecnie bardzo wiele osób inwestuje w przydomowe generatory prądu, dzięki któremu nie ponosimy dodatkowych opłat, ładując nasze elektryczne auta. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzamy dwie najważniejsze rzeczy w dzisiejszych czasach, czyli pieniądze oraz czas, jaki mielibyśmy poświęcić na ładowanie auta w warunkach miejskich.
Electric Intelligence w Mercedes-Benz
Jak widać Mercedes pozwala na wiele opcji ładowania swoich elektrycznych aut. Oczywiście dla nas jako użytkowników, najlepszym rozwiązaniem będzie szybka ładowarka. Dzięki niej czas ładowania samochodu elektrycznego jest skrócony do minimum, a my nie musimy martwić się, że spóźnimy się na zaplanowane spotkanie. Mercedes wyposażył swoje elektryki w nawigację z technologią Electric Intelligence, co pozwala zaplanować trasę w taki sposób, aby uwzględnić zasięg elektryka oraz stacje ładowania występujące po drodze.
Auta elektryczne, tak dostawcze, jak i osobowe są bez wątpienia przyszłością motoryzacji. Jeszcze kilka lat temu z autem elektrycznym kojarzyły nam się same problemy. Na szczęście dzięki postępowi technologicznemu jest to już pieśń przeszłości. Tacy producenci jak Mercedes wychodzą naprzeciw potrzebom klienta. Auta elektryczne dostępne w ofercie niemieckiego koncernu, sprawiają, że korzystanie z nich oraz ich możliwości praktycznie nie odbiegają od osiągów i wygody użytkowanie dostępnej w tradycyjnych autach benzynowych. Dzięki nowym rozwiązaniom jest również możliwe ładowanie auta elektrycznego w domu, co jeszcze jakiś czas temu wydawało się zagadnieniem z dalekiej przyszłości.
Dodaj komentarz