Palenie papierosów po wyrwaniu zęba – czy i kiedy można zapalić?

Palenie papierosów po wyrwaniu zęba

Czy po wyrwaniu zęba można palić papierosy? To pytanie zadaje sobie wiele osób uzależnionych od nikotyny. Ekstrakcja zęba jest zabiegiem chirurgicznym, więc niezastosowanie się do zaleceń, może prowadzić do wystąpienia powikłań. Sprawdź, ile nie można palić po wyrwaniu zęba.

Palenie papierosów po wyrwaniu zęba

Zabieg usunięcia zęba wiąże się z całkowitą ekstrakcją korony wraz z korzeniem z zębodołu. Wykonywany jest zazwyczaj w znieczulenia miejscowym. Ekstrakcja jest konieczna m.in. gdy nie jest możliwe leczenie zachowawcze, doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi, występują zmiany chorobowe przyzębia, albo planowane jest leczenie ortodontyczne. Wyrwanie zęba przeprowadza się przy pomocy kleszczy ekstrakcyjnych, a w przypadku zębów trzonowych, na przykład ósemek, konieczne jest tzw. chirurgiczne dłutowanie. Rana często jest wówczas zszywana i opatrywana.

W miejscu ekstrakcji powstaje rana, która potrzebuje czasu, by się zagoić. Stomatolog po zabiegu przedstawia pacjentowi szereg zaleceń. Jednym z nich jest informacja, że palenie papierosów po wyrwaniu zęba jest niewskazane. Najlepiej unikać nikotyny tak długo, jak to możliwe. Na pytanie kiedy można zapalić po wyrwaniu zęba, większość stomatologów odpowiada, że absolutne minimum to 3 dni. Po tym czasie rana powinna być zabliźniona.

Zagrożenia wynikające z palenia papierosów po ekstrakcji

Nikotyna to związek, który opóźnia gojenie się ran. Wiąże się to nie tylko z brakiem komfortu pacjenta i bólem, ale także może prowadzić do groźnego w skutkach zakażenia. Infekcja, która rozwinie się w zębodole może mieć nawet konsekwencje ogólnoustrojowe.

Ryzyko powikłań związane jest nie tylko z nikotyną, ale też z samym procesem palenia. Podczas zaciągania dymu dochodzi do wytworzenia podciśnienia, które może uszkodzić skrzep zasklepiający ranę. Zerwanie skrzepu, stanowiącego naturalną ochronę zębodołu prowadzi do wystąpienia tak zwanego suchego zębodołu. Pierwszą oznaką, że doszło do takiego powikłania będzie silny, pulsujący ból, promieniujący do ucha i skroni. W takiej sytuacji konieczna będzie kolejna wizyta u stomatologa, płukanie rany, a w niektórych przypadkach także antybiotykoterapia.

Najgroźniejszym powikłaniem, którego przyczyną może być palenie po wyrwaniu 8, ale też pozostałych zębów, jest zapalenie okostnej. Ta zewnętrzną tkanka kości odpowiada za jej regenerację, a oprócz tego za odpowiednie odżywienie i przyrost, pełni więc wiele ważnych funkcji.

Zapalenie okostnej objawia się bardzo intensywnym bólem kości w miejscu zapalenia. Ból ten szybko narasta, a w niedługim czasie może mu towarzyszyć opuchlizna, obrzęk, zaczerwienienie skóry, gorączka i silny ból głowy. Ból powoduje również problemy z jedzeniem i mówieniem. Leczenie zapalenia okostnej często wymaga przyjmowania antybiotyku nawet przez 14 dni, a oprócz tego stosowania płukanek z szałwii oraz rumianku.

Palenie papierosów po wyrwaniu zęba niesie ze sobą szereg niebezpieczeństw dlatego lepiej tego unikać przez co najmniej 3 dni. Jeżeli uzależnienie od nikotyny jest na tyle silne, że pacjent nie jest w stanie powstrzymać się przed sięgnięciem po paczkę papierosów, powinien przynajmniej zasłonić miejsce po ekstrakcji gazą.