Czerwony pępek u niemowlaka czy też starszego dziecka często jest powodem trosk niejednego rodzica. W wielu przypadkach może to nie być nic poważnego, jednak warto się temu przyjrzeć i każdą wątpliwość konsultować z lekarzem. Zaczerwienienie pępka może się okazać poważnym zagrożeniem dla zdrowia naszego dziecka. Jakie mogą być tego przyczyny i jak możemy temu zapobiegać?
Zaczerwienienie i swędzenie pępka – przyczyny
Czerwony pępek u niemowlaka może powodować zakażenie bakteryjne. Bardzo często zakażenia są wywoływane przez ziarenkowca Gram. Swędzenie i zaczerwienienie może pojawić się podczas złego pielęgnowania pępka u dziecka oraz kikuta pępowinowego u noworodka. Takie objawy występują również u dzieci, które mają osłabioną odporność bądź urodziły się z mniejszą masą urodzeniową (zwłaszcza w przypadku wcześniaków).
Zaczerwieniony pępek u niemowlaka i u starszego dziecka
W pierwszych dwóch tygodniach życia noworodka, zaczerwienienie i swędzenie pępka występuje zazwyczaj z powodu odpadania kikuta pępowinowego. W przypadku złego dbania o ranę powstałą w wyniku odpadania kikuta, może dojść do zakażenia, które objawia się czerwoną skórą. Może temu towarzyszyć także wyciekanie ropy z rany oraz brzydki zapach. Nie jest to jednak poważny problem zdrowotny. W przypadku niemowlęcia przypadłość ta przebiega łagodnie i szybko ustępuje. Należy jednak odpowiednio pielęgnować pępek, ponieważ zła pielęgnacja może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak zakażenie a nawet sepsa.
Czerwony pępek pojawia się także u starszych dzieci. W tym przypadku w organizmie dziecka może rozwijać się stan zapalny. Dziecko często skarży się na ból i swędzenie w miejscu zaczerwienienia. Bardzo często może towarzyszyć temu także gorączka, wtedy niezbędna jest wizyta u lekarza.
Czerwony pępek – zapobieganie
Swędzenie pępka to niemały dyskomfort dla dziecka. Można jednak temu zapobiec stosując odpowiednią pielęgnację, nie dopuszczając tym samym do rozwijania się bakterii w organizmie. Po każdym myciu należy wysuszyć pępek dziecka, ponieważ bakterie najszybciej mnożą się w środowiskach wilgotnych i brudnych. U niemowlaka nie powinno się moczyć kikuta zbyt długo w wodzie. Skórę wokół pępka można wyczyścić przy pomocy wacika lub gazy. Warto również pamiętać aby nie ubierać niemowlaka w ciasne ubranka. Bardzo ważna jest także profilaktyka zaraz po porodzie. Każda mama powinna mieć kontakt z noworodkiem zaraz po urodzeniu, dzięki czemu przekaże mu florę bakteryjną, która będzie chronić je przed bakteriami.
Zapalenie pępka – diagnoza i leczenie
Zaczerwieniony pępek u dziecka możemy spróbować wyleczyć sami. Najpierw powinno się przemyć pępek przy pomocy spirytusu salicylowego bądź wody utlenionej. Następnie należy się go osuszyć i użyć odpowiedniej maści, która będzie działać antybakteryjnie. Jeżeli jednak zaczerwienienie i stan zapalny będzie utrzymywać się dłuższy okres, wtedy niezwłocznie należy udać się do lekarza. Lekarz może przeprowadzić obserwację pępka dziecka oraz zlecić badania krwi.
Dzieci najczęściej w takim przypadku są poddawane antybiotykom o działaniu miejscowym. Rzadziej potrzebna jest hospitalizacja.
Dodaj komentarz